Central Tendency & DispersionPYQ Dec 22Question 3140 of 473
All Questions

If the variance of given data is 12, and their mean value is 40, what is coefficient of variation (CV)?

Options

A5.66%\displaystyle 5.66\%
B6.66%\displaystyle 6.66\%
C7.50%\displaystyle 7.50\%
D8.65%\displaystyle 8.65\%
For any discrepancies in this question, email contact@cadada.in

Correct Answer

✅ Option d — 8.65%\displaystyle 8.65\%

All Options:

  • A5.66%\displaystyle 5.66\%
  • B6.66%\displaystyle 6.66\%
  • C7.50%\displaystyle 7.50\%
  • D8.65%\displaystyle 8.65\%

Detailed Solution & Explanation

**Given:** Variance =12\displaystyle = 12, Mean =40\displaystyle = 40 **Step 1: Find Standard Deviation.** σ=Variance=12=23≈3.464\sigma = \sqrt{\text{Variance}} = \sqrt{12} = 2\sqrt{3} \approx 3.464 **Step 2: Calculate CV.** CV=σxˉ×100=3.46440×100=8.66%CV = \frac{\sigma}{\bar{x}} \times 100 = \frac{3.464}{40} \times 100 = 8.66\% This is closest to 8.65%\displaystyle 8.65\% (Option D). **Exact calculation:** 12=23\displaystyle \sqrt{12} = 2\sqrt{3} CV=2340×100=30.2=53≈5×1.7321=8.660%CV = \frac{2\sqrt{3}}{40} \times 100 = \frac{\sqrt{3}}{0.2} = 5\sqrt{3} \approx 5 \times 1.7321 = 8.660\% Hence, **Option D** is the correct answer.

More Questions from Central Tendency & Dispersion

Ready to Master Central Tendency & Dispersion?

Practice all 473 questions with instant feedback, earn XP, track your streaks, and ace your CA Foundation exam.

Start Practicing — It's Free