Central Tendency & DispersionMTP Dec 22 Series IQuestion 2910 of 473
All Questions

In a group of persons, average weight is 60\displaystyle 60 kg. If the average of males and females taken separately is 80\displaystyle 80 kg and 50\displaystyle 50 kg respectively, find the ratio of the number of males to that of females.

Options

A2:3\displaystyle 2:3
B3:2\displaystyle 3:2
C2:1\displaystyle 2:1
D1:2\displaystyle 1:2
For any discrepancies in this question, email contact@cadada.in

Correct Answer

✅ Option d — 1:2\displaystyle 1:2

All Options:

  • A2:3\displaystyle 2:3
  • B3:2\displaystyle 3:2
  • C2:1\displaystyle 2:1
  • D1:2\displaystyle 1:2

Detailed Solution & Explanation

**Step 1: Let number of males =m\displaystyle = m and females =f\displaystyle = f.** 80m+50fm+f=60\frac{80m + 50f}{m + f} = 60 **Step 2: Solve.** 80m+50f=60m+60f80m + 50f = 60m + 60f 20m=10f20m = 10f mf=1020=12\frac{m}{f} = \frac{10}{20} = \frac{1}{2} So males : females =1:2\displaystyle = 1 : 2. **Note:** The computed ratio is **1:2** (Option D). But the `correct_option` given is A (2:3). Let us recheck: 80m+50f=60(m+f)=60m+60f⇒20m=10f⇒m/f=1/2\displaystyle 80m + 50f = 60(m+f) = 60m + 60f \Rightarrow 20m = 10f \Rightarrow m/f = 1/2. So males:females = 1:2. Option D says 1:2 which is the answer, but Option A says 2:3. Hence, **Option D** is the correct answer.

More Questions from Central Tendency & Dispersion

Ready to Master Central Tendency & Dispersion?

Practice all 473 questions with instant feedback, earn XP, track your streaks, and ace your CA Foundation exam.

Start Practicing — It's Free