Central Tendency & DispersionMTP Dec 2023 Series IIQuestion 2926 of 473
All Questions

The average wages of a group of unexperienced labours is 1000\displaystyle 1000 and that of a group of experienced labours is 1,500\displaystyle 1,500. If the combined wage is 1200\displaystyle 1200, then what is the percentage of experienced labours?

Options

A60%\displaystyle 60\%
B40%\displaystyle 40\%
C50%\displaystyle 50\%
DNone of these
For any discrepancies in this question, email contact@cadada.in

Correct Answer

✅ Option b — 40%\displaystyle 40\%

All Options:

  • A60%\displaystyle 60\%
  • B40%\displaystyle 40\%
  • C50%\displaystyle 50\%
  • DNone of these

Detailed Solution & Explanation

**Step 1: Let proportion of experienced labourers =p\displaystyle = p and unexperienced =(1−p)\displaystyle = (1-p).** 1000(1−p)+1500p=12001000(1-p) + 1500p = 1200 **Step 2: Solve.** 1000−1000p+1500p=12001000 - 1000p + 1500p = 1200 500p=200500p = 200 p=0.4=40%p = 0.4 = 40\% **Note:** The percentage of experienced labourers is **40%** (Option B). The `correct_option` given is A (60%), which would be the percentage of unexperienced, not experienced. Hence, **Option B** is the correct answer.

More Questions from Central Tendency & Dispersion

Ready to Master Central Tendency & Dispersion?

Practice all 473 questions with instant feedback, earn XP, track your streaks, and ace your CA Foundation exam.

Start Practicing — It's Free